راهنمای استراتژی قیمت گذاری برای صاحبان کسب و کارهای جدید – بخش اول


Image Alternative text

یکی از سخت ترین، اما در عین حال مهمترین مسائلی که به عنوان یک کارآفرین باید در رابطه با آن تصمیم گیری کنید، این است که از کدام اصول و روش قیمت گذاری باید استفاده کنید؟ در حالی که هیچ راه درست و واحدی برای تعیین استراتژی قیمت گذاری وجود ندارد، در این مطلب قصد دارم به برخی اصول اصلی راهنمایی و روش های قیمت گذاری اشاره کنم که به شما در اتخاذ یک تصمیم آگاهانه منطبق با اهداف کسب و کار شما کمک کند.

هزینه

در این رابطه باید هزینه های ثابت و متغیر مرتبط با فرایند تولید محصول یا خدمت خود را محاسبه کنید.

جایگاه یابی استراتژی قیمت گذاری

چگونه در حال جایگاه یابی برای محصول خود در بازار هستید؟ آیا قیمت گذاری محصول بخشی کلیدی از آن فرایند جایگاه یابی است؟ اگر در حال مدیریت یک فروشگاه تخفیفی هستید، همواره باید تلاش کنید تا قیمت های خود را تا جای ممکن در سطح حداقل نگاه دارید ( یا حداقل در سطحی پایین تر از رقبای خود حفظ کنید). از طرف دیگر، اگر در حال معرفی و جا انداختن محصول خود به عنوان محصولی لوکس و منحصر به فرد هستید، در نظر گرفتن یک قیمت بسیار نازل حتی می تواند موجب ضربه خوردن به برند شما شود. قیمت گذاری باید همگام و سازگار با جایگاه یابی شما در بازار باشد. مردم به شدت نسبت به ذهنیت شکل گرفته برای خودشان نسبت به محصول شما حساس هستند.

چگونه استراتژی قیمت گذاری شما بر تقاضا تاثیر می گذارد

سیاست قیمت گذاری شما چه تاثیری بر تقاضا خواهد داشت؟ برای پی بردن به این موضوع شما نیاز به انجام تحقیقات پایه و اولیه بازار، حتی بصورت غیر رسمی دارید. پس مثلا می‌توانید 10 نفر را به صورت اتفاقی انتخاب کرده از آنها بخواهید یک پرسشنامه ساده و کوتاه را برای شما پر کنند، مثلا بپرسید، “آیا این محصول یا خدمت را با قیمت X، Y و یا Z خریداری می کنید؟” برای یک سرمایه گذاری بزرگتر، البته نیاز به انجام یک کار رسمی تر خواهید داشت، شاید مثلا نیاز به استخدام یک شرکت تحقیقات بازاریابی داشته باشید. اما توجه داشته باشید که برای این کار یک کارآموز ساده هم می تواند نیازهای شما را برآورده کند و مثلا نموداری برای شما رسم کند که مثلا بیان کند در قیمت X، X’ نفر خریدار محصول خواهند بود، در قیمت Y، Y’ نفر خریدار محصول خواهندبود و در قیمت Z، Z’ نفر خریدار محصول خواهند بود.


درباره نویسنده
مهران ناصری

او دانش آموخته‌ی کارشناسی ارشد روان‌شناسی در دانشگاه شهید بهشتی است. مقالات علمی و تکنولوژی روز دنیا، پژوهش‌های جامعه شناختی و حقوق زنان را دنبال می‌کند. به هنر و ادبیات مدرن علاقه دارد و آن را دریچه‌ای برای شناخت ذهن و فکر انسان می‌بیند.

2 دیدگاه
 • مهران ناصری

  به نکات خوبی اشاره کردی خیلی مفید بود

 • مهران

  دوست عزیز درسته نکات خوبی بود ولی باید دانش استفاده از این نکاتو داشته باشی

 • کمال منصوری

  احسنت

 • مهران

  تست کامنت کاربر برای بلاگ

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.