راهنمای استراتژی قیمت گذاری برای صاحبان کسب و کارهای جدید – بخش دوم


Image Alternative text

این رویکرد به دنبال حداکثر ساختن سودآوری بلند مدت از طریق افزایش سهم بازار و کاهش


Image Alternative text
فاکتورهای محیطی

آیا هیچ محدودیت قانونی یا محدودیت دیگری برای قیمت گذاری دارید؟ به عنوان مثال، در برخی از کشورها ممکن است هزینه بکسل کردن خودرو نیازمند تعمیر و بین راه مانده بر اثر تصادف روی قیمت خاصی توسط قانون ثابت شده باشد یا مثلا در رابطه با پزشکان، شرکت های بیمه و … تنها تا سقف مشخصی از هزینه را پوشش دهند. همچنین باید دید که رقبای شما ممکن است در قبال تصمیم های شما چه اقدامی را پیش بگیرند؟ آیا یک قیمت بسیار پایین از سوی شما می تواند موجب آغاز شکل گیری یک جنگ قیمتی در صنعت شود؟ توجه داشته باشید و ببینید چه فاکتورهای خارجی ممکن است استراتژی قیمت گذاری شما را تحت تاثیر قرار دهند؟ گام بعدی مشخص کردن اهداف قیمتی شما است. اینکه مشخص کنید در ادامه این فرایند قیمت گذاری در پی دست یافتن به چه چیزی هستید؟

حداکثر سازی سود کوتاه مدت به عنوان یک استراتژی قیمت گذاری

در حالیکه این موضوع فوق العاده به نظر می رسد، اما ممکن است بهترین رویکرد برای سودآوری های بلند مدت نباشد. استفاده از این رویکرد برای شرکت هایی مرسوم و معمول است که در پی راه اندازی شرکت با منابع حداقلی هستند، چرا که جریان وجوه نقد مهمترین ملاحظه برای مورد توجه قرار گرفتن است. این روش همچنین در بین شرکت های کوچکی معمول و مرسوم است که امید به جذب سرمایه و سرمایه گذار در کوتاه مدت با اثبات سودآوری خود دارند.

حداکثر سازی درآمد کوتاه مدت به عنوان یک استراتژی قیمت گذاری

این رویکرد به دنبال حداکثر ساختن سودآوری بلند مدت از طریق افزایش سهم بازار و کاهش هزینه از طریق اقتصاد مقیاس می باشد. برای یک شرکت با سطح بودجه خوب و کافی یا یک شرکت عمومی تازه تاسیس ، درآمدها در اعتماد سازی برای سرمایه گذار از میزان سودهای حاصل شده اهمیت بیشتری دارند. درآمدهای بالاتر با سود اندک یا حتی درصدی ضرر، نشان دهنده این موضوع است شرکت در حال ایجاد سهم بازار بوده و به احتمال زیاد به سودآوری دست پیدا می کند. به عنوان مثال، سایت Amazon.com برای چندین سال متمادی پیش از نشان دادن هرگونه سود در صورت های مالی خود مقادیر بالایی از درآمد را نشان می داد که هر یک رکورد سود قبلی را شکسته بود و سرمایه گذاری در بازار نشان از اعتماد بسیار زیاد سرمایه گذار ناشی از آن درآمدهای ایجاد شده بود. این روش قیمت گذاری بطور دقیق بازتاب دهنده رسالت فراگیر آنها برای تبدیل شدن به بزرگترین خرده فروش آنلاین است.

حداکثرسازی رساندن تعداد

چندین دلیل ممکن برای انتخاب استراتژی قیمت گذاری وجود دارد. مثلا ممکن است این استراتژی بر کاهش هزینه های بلند مدت از طریق دستیابی به اقتصاد مقیاس متمرکز باشد. این روش قیمت گذاری ممکن توسط شرکتی مورد استفاده قرار بگیرد که بودجه بسیار خوبی توسط موسسین آن و دیگر سرمایه گذاران نزدیک به آن در اختیارش قرار گرفته است. یا شاید هم برای به حداکثر رساندن نفوذ در بازار، که بطور خاص برای کسب و کارهایی مناسب است که انتظار زیادی برای تکرار خرید مشتریان دارند. طرح و برنامه در این حالت ممکن است افزایش سود از طریق کاهش هزینه ها یا فروش اقلام دیگر با درصد سودآوری بیشتر به مشتریان فعلی در طی خرید آنها باشد.


درباره نویسنده
مهران ناصری

او دانش آموخته‌ی کارشناسی ارشد روان‌شناسی در دانشگاه شهید بهشتی است. مقالات علمی و تکنولوژی روز دنیا، پژوهش‌های جامعه شناختی و حقوق زنان را دنبال می‌کند. به هنر و ادبیات مدرن علاقه دارد و آن را دریچه‌ای برای شناخت ذهن و فکر انسان می‌بیند.

0 دیدگاه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.